rencsy012
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kicsy Yorksi

 
Men
 
Kelly

 
Dsztk
 
Voksolj!
Lezrt szavazsok
 
Extrk
 
Kutyus

 
Kellkek
 
Naptram
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
De des?!

 
Ha valamit elszeretnl vinni!

Szia!

Ha valamit elszeretnl vinni az oldalrl,mert megtetszett,akkor krlek rd meg a vendgknyvbe a honlapod cmvel egytt,s majd szlok a lapodon,hogy elviheted-e!

Megrtsed ksznm:Rencsy

 
Kutyus cipben

 


 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Jtszunk?

 
G-mail Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Ajndk

 
Voksolj!
Neked milyen llatod van?

Kutya
Cica
Vadszgrny
Tekns
L
Nyuszi
Hal
Papagj
Hrcsg
Tengerimalac
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Egy csokor virg neked!

 

Szentbernthegyi


Szentbernthegyi

 

histria

Az Alpok 2472 m magas hgjn a h, a jg, a szl, a kd karolta Szent Bernt kolostorban a rebben fggnyk elruljk, hogy szemrevtelezik a tblbol idegent. A rendhz nehz faajtajt automata nyitja, de a XX. szzadi technikt letnt korok ritmusra szablyoztk. Szp lassan vlik szabadd a bejrs, ahol a fogadszoba vszzados nyugalmat raszt faragott szentjei rkdnek. Amikor a XI. szzad kzepn Bernhard Von Menton Aosta fesperese megalaptotta itt, az goston rendek kzssgt, aligha gondolta volna, hogy nevt a hegy, a hg s a vilg egyik leghresebb kutyafajtja viseli majd.

A Hospice du Grand Saint Bernard nev kolostor Eurpa egyik legrgebbi s legmagasabban fekv, emberi teleplse. Itt llt valaha Jupiter temploma, amit mg az erre elhalad rmai hdt hadsereg ptett. Bernhard von Menton jjptette, s szegny zarndokok szmra nyitotta meg a templomot. A bernthegyi kutya nvadja vilgszerte ismert lett, de szinte semmi adat nem maradt fenn rla. Bernhard Von Menton a szegnyek segtje s a szerencstlenek prtfogja volt, a hg magaslatain. A hiedelem szerint az ott lv gonosz szellemektl megszabadtotta a megszllottakat. Valsznleg azonban ez is csak legenda. Sokkal valsznbb, hogy a helyi parasztlegnyeket rbeszlte, hogy koszt s pnzjutalom fejben az megbzsbl, – s kutyival –  inkbb vdjk s gondozzk az utasokat. A lelkes segt 1081-ben halt meg Novarrban. 1681-ben szentt avattk. A hg vszzadokon keresztl az egyik legforgalmasabb hadi t s kzlekedsi tkelhely volt szak-Olaszorszg s Franciaorszg kztt, Svjcon keresztl. Az tkels klnsen tlen bizonyult veszlyesnek, hiszen az v kilenc hnapjn keresztl h s jg bortja. Mindennap egy szerzetes ereszkedett le utasokkal Bourg Saint-ig, estefel pedig jabb utasokkal trt vissza. Ugyanezt cselekedte egy msik ksr a hg olaszorszgi oldaln. Nem voltak ritkk a szerencstlensgek, az utazkat hnsg, vihar s lavina fenyegette. Nos ebbl a krnyezetbl indultak el a vilghrnv fel azok a hatalmas, tmtt bundj, gynyr llatok, amelyek a szerzetesekkel egytt, letk kockztatsval siettek a hviharban eltemetettek flkeressre, segtsgre.

Az emberek elszr 1695-ben szereztek tudomst a szerzetesek kutyirl. Salvator Rosa le is festette az ers, rvidszr kutykat, fehr alapon vrses barna foltokkal. Fels asszriai dombormvek arrl tanskodnak, hogy a bernthegyi kutya a tibeti dog leszrmazottja. A fajta elssorban Vaud Valais s Oberland kantonokban fejldhetett ki. A hbork s a kereskedelem rvn kerlt elszr Grgorszgba, ksbb Rmba, majd a gall hbork idejn a mai Svjcba.

A XIV. sz. elejn svjci cmerekben mr szerepeltek ezek a bumfordi fej ebek, de hivatalosan elszr 1862-ben egy birminghami killtson szerepeltek mai nevkn. Addig alpesi masztiffknt emltettk ket.

Az els bernthegyi fajta egyesletet Londonban alaptottk 1880-ban. A kt orszg tenyszti sokig vitatkoztak azon, hogy az angol, vagy a svjci vonal legyen az irnyad, vgl 1887-ben egy zrichi nemzetkzi kinolgiai kongresszuson – Anglia kivtelvel – valamennyi meghvott elfogadta s elismerte a fajta svjci jellegt s itt llaptottk meg a standardet. A svjciak teht teljes joggal tarthatjk nemzeti kutyjuknak ezt a tanulkony, jindulat fajtt. A szentbernthegyi kivl rz. Klleme sem cfolja meg jellemt: az ert, biztonsgot sugrz hatalmas termet, a szles ht s mly mellkas munkakutyra utal, a vastag bunda pedig azt jelzi, hogy az llat jl alkalmazkodik az idjrs viszontagsgaihoz.

Oliver Goldsmith angol r a kvetkezket jegyezte le: „Klnsen rtelmes, nemes fajtj, csodlatos ebeket tenysztenek itt, melyek rendkvli blcsessggel rendelkeznek. Fantasztikusan les szimatuk segtsgvel 10-20 lb mlyen betemetett embert is rzkelnek. A szegny vndorok szmra gyakran letmentnek bizonyulnak.” Az idzett dokumentum csaknem 300 ves, de valszn, hogy mr korbban ms jelleg munkt vgeztek a tarka hegyi kutyk. Trtnetek terjedtek el pldul arrl, hogy a szolgk minden reggel lemennek a hgrl a vlgybe, hogy tejet s vajat hozzanak, amit a kutyk nagy kosarakban a htukon cipelnek a cscsra. Ekkor mg alpesi masztiffknt vagy kolostorkutyaknt emlegettk ket. A kolostor kutyit, ezeket a jindulat, szeld risokat 1750-ben kezdtk specilisan kikpezni ksrnek, s ettl kezdve ritkbb lett a „fehr hall” okozta baleset az Alpok hatalmas hegyei kztt. Az tikalauz szerzeteseket egy vagy kt kutya ksrte. Ezeket arra tantottk, hogy a legnagyobb viharban is felismerjk a hlepte utakat, s az eltvedt utasokat flleljk. Az llat a ksr ember eltt haladt, hatalmas szgyvel, erteljes lbaival utat trt a hban, s csalhatatlan sztnnel tallta meg az eredeti svnyt a friss hrteg alatt.

Hogyan viselkedtek ezek a kutyk lavina esetn? Szemtank elbeszlse szerint, ha a lavina ltal betemetetett ember mg lt, a kutya kaparni kezdte a havat fltte, ha pedig az ldozat mr halott volt, akkor egyszeren csak elfekdt a szerencstlensg helyn.

Heinrich Schuhmacher (1831-1903) vendgls a Bern melletti Holingenen, eredeti Barry tpus, si psztorkutyt kezdett tenyszteni, de nem volt eslye. A divat, amely a hatalmas fej s bundj ris kutyknak kedvezett, elsprte ezt a kezdemnyezst. 1854-ben rja a svjci kinolgiai trsasgnak cmzett levelben: „Az egyetlen elvem a tenysztsnl az, hogy a kutyk minl jobban hasonltsanak Barryhoz, viszont a modern tenysztk arra trekszenek, hogy hatalmas fej llatok szlessenek” 1880-ban megkeseredve fel is adta „Barry” tenyszett.

A kutyarajongk kzl sokan legszvesebben visszalltank az id kerekt, s a bernthegyi kutyt jra az „vilg” legnpszerbb fajtjnak kiltank ki. Napleon kevsb udvariasan fogalmazott Coignet kapitny szerint  az  1800-as tkelsnl,  amikor a sereg a hg legveszlyesebb szakaszhoz rkezett, s mr tbb szz ember vonszolta t magt a szakadkok fltt az ormtlan gykkal, gy kiltott: „Vajon hol vannak embereitek meg a kutyitok most, amikor pusztulsra vannak tlve a katonim?” A vlasz nem ksett: „Elmentek, hogy kimentsk ket, uram.” A XVII. szzad vgn a kutyk mr olyan profi mdon dolgoztak, hogy 1790-1810-ig egyetlen katona sem pusztult el tkels kzben.

„Fekdt a h alatt, hallra sznva,
de h ebe a vndort megtallta.”

rta Longfellow egy legends hr bernthegyirl az Excelsior c. versben. 1920-ban Sir Edwin Landseer (1802-1873), a hres angol fest megfestette egy bernthegyi kpt. A mentkutykat „szent kutyknak” neveztk, s kialakult mtoszuk.

Hogy hny embert mentett meg a bernthegyi, az nem derl ki a Szent-Bernt kolostor vknyveibl. Egy biztos, valban nagyon sokan ksznhetik nekik letket. Ktszz v alatt majd ktezer seglyakcit jegyeztek fel, amelyet rszben a szerzetesek, rszben szolgik s a kutyk hajtottak vgre. Ezek kztt volt, minden idk leghresebb bernthegyi kutyja Barry I. vom Groen St. Bernhardt (1800-1814). Az neve szemlyesti meg elssorban a h bunds hseit. Vilghr kutya volt, trtnett mindmig legendk sora vezi. Egy 1922-ben kszlt festmny azt a hstettt brzolja, amikor egyik mentkrtja sorn a hban alv, teljesen tfagyott kisfira tallt. A kutya nyalogatsval felbresztette a gyermeket, gyes mozdulatokkal mg a htra is vette, majd gy vitte be a kolostorba. Barry egybknt 40 embert kutatott fel s mentett ki a h all, majd – legalbbis a legenda szerint – a 41. farkasnak nzte s leltte a legends ebet. Valjban azonban az trtnt, hogy 1812-ben, amikor Barry 12 ves lett, a kolostor aptja bekldte Bernbe, ahol 1814-ben mlt ki vgelgyenglsben. rdemei elismerse mellett testt kitmtk s killtottk a Berni Termszettudomnyi Mzeumban. Az itt ll Barry I. a hress vlt letment kutyk jelkpe. 1923-ban restaurltk kitmtt testt. gy ismt emelt fejjel, bszkn tekinthet a ltogatkra. Prizs mellett, Asnireben a kutyatemet bejratnl pedig Barry I. szobra rkdik rk lmot alv trsai fltt.

Alig egy vszzad mltn mlt utdja akadt a legends lavinakutynak, Barry II. Egy szokatlanul hideg jszakn olasz turistk el indult gazdjval, aki tkzben annyira kimerlt s tfagyott, hogy kptelen volt tovbb menni. Maradt azonban annyi letsztne, hogy sljt a kutya nyakrvre fzte s megprblta segtsgrt kldeni. Barry II. elindult a kolostorhoz, s mg idejben trt vissza a mentcsapattal. Sorsa azonban tragikusan vgzdtt. 1905. mjus 20-n ments kzben szakadkba zuhant s csak kt nap mlva talltak r csontt fagyott tetemre.

A XIX. szzad derekn a kolostor tenyszete komoly vlsgon ment keresztl a szzadokon t foly beltenyszts miatt. 1856-ban a menedkhzban mr csak hrom kan van s egy – gy mondjk, termketlen – szuka. Akkoriban gondoltak arra, hogy a fajtt flfrisstsk az jfoundlandival. Ebben az vben egy alomban szletik kt hosszszr klyk is. Mint szolglatra alkalmatlanokat elajndkozzk ket a vlgybe. Nem sokkal ksbb elfogadjk ezt a szrvltozatot. A kitztt clt elrtk a vrfrisstssel, a szentbernthegyi ersebb, kitartbb lett, mint valaha.

sszelltotta:
Kozma Kroly


Barry I. vom Groen St. Bernhard
(1800-1814)

A Grand Saint-Bernard ma

A szentbernthegyik szeretik ugyan a havat, m irtznak a vihartl. Szolglaton kvl, ha tehetik, vdett helyre hzdnak. Telente a szerzetesek a bernthegyiket lekltztetik Martigny vros kenneljeibe. Knnyebb itt elltni ket, mint a menedkhzban, amit gyakran hnapokra elvg a h a klvilgtl, mondja Francois Gerard r, a szerzetesrend kutyinak gondozja. Zdori atya (Sos Zoltn) magyarknt az egyetlen klfldi tagja a svjciakbl ll, 75 tag kzssgnek. Zdori atya 80 vesen hagyta abba a selst, a teniszt kicsit ksbb. Ha rossz a kedve, estnknt Arannyal, Petfivel vgasztaldik. Tbb szz magyar ntt tud s kedveli a magyar borokat. A rend maga elg tehets. A hajdani vndorok – akiknek, ha mr trakeltek Zdori atya szavaival lve „volt guba a zsebkben”–, sokszor az letket ksznhettk a Szent-Bernt Hg szerzeteseinek. Hljuk nem is maradt el, fldeket, szlskerteket, rtkes egyhzi kincseket adomnyoztak a rendnek. A bor, amit isznak, ma is sajt szlbl kszl, a zldsg, amit esznek sajt fldjkn terem. A szerzetesek ma mr nem maguk mvelik fldjeiket. Papi, tanti, misszionriusi munkt vgeznek.  A Szent-Bernt s a Simplon Hgi menedkhzukban nyron lelki gyakorlattal egybekttt hegymsz, tlen pedig s tanfolyamokat rendeznek. „Ahhoz, hogy valaki vllalja a kmletlenl nehz letet, ldozatkszsg kellett” – mesli Zdori atya. Bernhard von Menton azrt alaptott rendet, mert a szerzetesi fogadalom ers ktttsg, a papi hivats meg feljogostotta az atykat arra, hogy lelki vgaszt nyjtsanak a betegeknek s feladjk az utols kenetet a haldoklknak. Akkoriban Eurpban mg nem voltak szerzetesek, Szent goston azonban Afrikban ltrehozott egy kzssget, s az regulit vette t Szent Bernt.

A tempt itt nem a XX. szzad diktlja. Itt az ember megtanulja tisztelni az idt, a nyugalmat, a fegyelmet, a hegyek szerzeteseinek trvnyeit. A hegy vszzadokon t szedte ldozatait. A gyalogos vndorok kimerltek, eltvedtek a kdben, betemette ket egy lavina, vagy leszakad hprkny, lehttte testket a szl. Zdori atya -26 C-t  is tlt a hegyi kolostorban. Az sem volt ritka, hogy a hatalmas h miatt csak a menedkhz els emeleti ablakain tudtak kilpni a szabadba. Elgondolkodtat Zdori atya utols mondata: „a szerzetesek nem rajonganak a szentbernthegyi kutyrt, „csak” tisztelik s becslik ket!”

Zdori atya 1997. szeptemberben meghalt. Utols kvnsga volt, hogy a Hospitz du Grand St. Bernard kolostor alatti szentlyben temessk el.

A Hunnia Szentbernthegyi Klub vezetsge s kldttsge 1998. szeptember 5-n, Zdori atya hallnak els vforduljn felkereste srjt, hogy megemlkezzen a haza tvolba szakadt, – a szentbernthegyi irnt egy letre elktelezett – szlttjrl.

Kedves kszikla

Nhny gondolat a Bernthegyi lelkivilgrl s kikpzsrl

Mrhetetlen szeretet, nagy termet s hatalmas er – ez jellemzi a bernthegyi kutyt. Kikpzse nem tlagos feladat, de rendkvl szrakoztat. Mgpedig azrt, mert ha sikerl egy hullmhosszra hangoldnunk vele, akkor minket is elrasztanak azok a kedves tlrad rzelmek, amelyekkel szemlli a vilgot. Ez persze nem jelenti azt, hogy lgy, puha kutya lenne.

Kemny kszikla a sz mindenfajta rtelmben. Testileg s lelkileg is. Testileg azrt, hisz ereje hatalmas, izmai kemnyek s ha tmads ri gy ll egy helyben, mintha lbait lebetonoztk volna a fldbe.

Ha netn mg kpzetlen, gy lkdik ide-oda, a prz vgn, mint egy ormtlan szikladarab. Spcsont-, vagy trdtr mutatvny egy ilyen kutyussal vgigmenni az utcn. Klnsen akkor, ha kertes hzak kztt haladunk, s jobbrl, balrl ugatnak, tombolnak kifel a kerti kutyk.

Ilyenkor a kpzetlen bernthegyi beindul, mint egy mozdony, fujtat is cefetl, le akarn darlni a kertsen belli ellenfelt. Gazdja, vagy kikpzje gy rpkd mgtte, a prz msik vgn, mint a gyzelmi zszl. Az ilyen vesszfuts kzben jobb, ha az ember villanyoszloptl villanyoszlopig halad, hogy meg tudjon kapaszkodni bennk.

De, ha a bernthegyi mr „mvelt” s tud viselkedni, ksz lom vele kzlekedni. Fele olyan sly ember is el tudja vezetni, mint . St! Akr kt mvelt bernthegyit is egyszerre elvezethet, rvid przon, bal lb mellett, nyugodtan.

De ez nem jelenti azt, hogy a bernthegyi lelke lekvrbl lenne. Egyszeren tudomsul veszi, hogy a vezr (a gazda) nem akarja, hogy harcoljon.

Pedig azt igazn tud, ha netn mgis szksg van r.

Nemhiba mintzta Stephen King a „Cujo”-t egy bernthegyirl.

Igen kszikla, hisz akit gy ltszik, hogy nem szeret, azt tnyleg utlja. S ha netn az kzeledni akar, vagy bizalmaskodni, akkor kemnyen lp fl vele szemben. s erre a reakcira a rossz ember bizton szmthat, hiszen a bernthegyi rzelmei mindig stabilak.

Kitartan gyll  s kitartan szeret. Kedves kszikla , s rksen mosolyog azokra, akiket kedvel. Nevelse, kikpzse kzben igazi hegyi masztiffal val bnsmdot ignyel. A parancsokat elszr gy kell kezdeni, hogy „lgy szves!”

Durva lelk, ostoba ember ne tartson ilyen kutyt. De a nylszv se! Csak olyan gazdnak val, aki tud szeretni, nagyvonal s hatrozott. Aki ugyanolyan kszikla, mint a fajta maga; a bernthegyi kutya.

F. A.
kikpz

Bemutatjuk a Szent-Bernt Hgi kennelt

Juhsz Katalin s Kozma Kroly tagja a svjci, a nmet s a holland bernthegyi klubnak, bejrtk az Eurpban tallhat bernthegyi tenyszeteket. Az amerikai s az egykori Szovjetuni terletn l tenysztk kztt is vannak bartaik. Kennelkbl, a Szent-Bernt Hgi kennelbl nemzeti, nemzetkzi gyztes s Champion kutyk kerltek ki. 1996-ban a vilgkilltson sajt tenyszts szukjuk, Szent-Bernt Hgi Orchidea Vilg- s Fajtagyztes lett, Aljosha Buddy v. Saarlander Hof, holland import kanjuk a gyztes osztly gyztese, Orchidea alomtestvre,  Szent-Bernt Hgi Old Boy pedig sajt osztlyban a Vilggyztes mgtti msodik lett.

– Hogyan kezddtt?

– Egyszeren beleszerettnk a fajtba. n az utcn mentem, amikor a kerts tloldaln meglttam egy „hatalmas, impozns mackt”, aki kzeledtemre ugrlt fl a kertsre. Tisztes tvolbl tartzkodan csodltam, amikor a gazdja kiszlt, hogy simogassam meg nyugodtan, nem bnt… Az imponl, tekintlyt parancsol megjelenssel prosul kedvessg s jindulat egy letre levett a lbamrl, s a fajta elktelezettjv tett. Karcsi szmra mg egyszerbb volt a vlaszts, hiszen mr a szleinek is bernthegyije volt, az kapcsolata a fajtval kisgyerekkortl datldik. Volt alkalma ki- s megismerni, megalapozva irntuk vonzalmt.

– Kedvelni, tartani egy fajtt, mg nem biztostk a sikerre. Hogyan jutottatok el a mostani eredmnyekig?

– Szerencstlenl, pech sorozattal kezddtt. Tulajdonkppen mindig csak egy szp kanra vgytam, de ez a kvnsgom sokig nem teljeslt, mert az els sajt kutymat elloptk, a kvetkez 9 hnaposan a parv ldozata lett, a harmadiknak pedig csontfejldsi rendellenessge volt – veszi t a szt Karcsi. Ekkor, ltva elkeseredsemet s a fajta irnti elktelezettsgemet megsajnlt a paksi dr. Csk Sndor, az akkori tenysztk egyik legnevesebbike, s megajndkozott egy vemhes szukval, aki kt nappal azutn, hogy elhoztam hat gynyr kicsit hozott a vilgra. Ht, valahogyan gy kezddtt a tenyszts, de akkor mg nagyon sok fontos dolgot nem tudtam, amit ksbb – javarszt doktor Csktl – sikerlt megtanulnom. Pldul azt, hogy a j tenysztnek alaposan ismernie kell az llomnyt, a sikerhez rklstani ismereteken tl rzk, lelkiismeret, szerencse is szksges.

– A laks dsztrgyai, berendezse, az letnagysgaktl a falatnyi mretig mindenhol felbukkan bernthegyi szobrok, kpek, plss babk, bernthegyi motvummal dsztett hasznlati trgyak elktelezettsget, bernthegyis letformt sugallnak. Az ember gy gondoln, a szp eredmnyek utn innen mr nincs hov tovbb lpni. Vagy mgis? Mik a terveitek?

– Tovbb lpni mindig lehet s rdemes! A tbb genercin t folytatott tenyszts a rvidszr bernthegyiknl degenercihoz, a hosszszreknl szemproblmkhoz vezetett. A hazai llomny a nyolcvanas vekre gyenglt a beltenyszts miatt, ezeken szeretnnk javtani. Az 1976-ban szletett FCI hatrozat rtelmben, br a rvid- s hosszszr bernthegyik kt kln CACIB-ot kapnak, keresztezsk az llomny javtsa rdekben megengedett. Az ilyen almokbl szletett klykk trzsknyvezse kllemknek megfelelen trtnik rvid-, ill. hosszszrnek. Ezeket az egyedeket azonban a ksbbiek sorn a szrzetjelleg megtartsa miatt 3 genercin t csak jellegknek megfelel egyedekkel szabad prostani. Mi ezzel a lehetsggel lve, illetve j vrvonal behozsval szeretnnk javtani a hazai llomnyon. Taln nem elbizakodottsg azt lltani, hogy erre van is esly, hiszen nagyon szp almaink szlettek mr Nmetorszg legjobb tenyszetbl behozott rviidszr kutyinktl, Caro von Geutenreuth-tl s Yanni von Irmengrund-tl, illetve az k hosszszrvel val keresztezsbl. Sok remnyt fznk az idei v Vilggyztes bernthegyijtl szrmaz, hat hnapos hosszszr kis kanunkhoz is.

– Annyi mindent elmondtatok, amire mltn bszkk lehettek. Mgis mi az, amit kln is emltentek, ha megkrdezem mire vagytok bszkk?

– A sportszer, j kutys kapcsolatainkra, bartsgainkra, mert – sajnos – azt hiszem ez ma egyre inkbb hinycikk. rm s egyben megtiszteltets volt az, amikor egy 40 ve a fajtval foglalkoz, elismert klfldi tenyszt tlnk vsrolt egy kis szukt, s mg a tancsunkat is krte, hogyan ksztse fel killtsra.

– Hogyan foglalntok ssze, mi a legfontosabb, amire egy j tenysztnek szksge van?

– A mr emltetteken kvl azt hiszem elmondhat, hogy miknt a j pap, a j tenyszt is holtig tanul. A sok trds, a megfelel ellts, a szleskr tjkozottsg, a nyitottsg s a tbbi mind-mind egy forrsbl, a fajta irnti elktelezett szeretetbl fakad. Ez a legfontosabb.

-petpa-

Az llatorvos a bernthegyirl

Mindig nagy, s felelssgteljes feladat egy kutyaklykt magunkhoz venni. A rgszeti leletek alapjn a kutya a legrgebben hziastott trsa az embernek, mr 16 ezer ve mellette van. Az idk sorn a tetemesen megvltozott emberi letkrlmnyekhez a kutyk is alkalmazkodtak. j fajtk jelentek meg, bizonyos feladatokra specializldva, vagy sokszor csak az aktulis divat ignyeit kvetve. A hatalmas fajtavlasztk, ami vezredek alatt kialakult, lehetv teszi, hogy mindenki a maga szmra legmegfelelbb tpust vlassza ki. Egy kutya kivlasztsnl nagyon fontos, hogy ismerjk az adott fajta ignyeit, gy ksbb nagyon sok kellemetlen problmtl, betegsgtl kmlhetjk meg kedvencnket.

A bernthegyi kutya az egyik legnagyobb testmret fajta, ami sok szempontbl specilis odafigyelst ignyel a tarts sorn. Legszerencssebb, ha kertes hzban, megfelel mozgsteret biztostva tudjuk felnevelni. Ismerek ugyan laktelepi laksban felntt, szp bernthegyi kutyt is, de ez rengeteg idt, foglalkozst ignyel, amit nem mindenki tud biztostani. A zrt, szk trben felntt kutykon a sok fekvs miatt hamar decubitusok (felfekvsek) alakulnak ki a nagy slyuk miatt. A laksok szraz levegje hajlamost az allergis brmegbetegedsek kialakulsra. A lpcszs sok esetben felesleges s nem optimlis terhelst jelent az llat szmra. Gondoljunk csak a szk lpcsfordulkban az rmmel stlni, vagy ppen haza rohan kutyra, amint a szmra nem megfelel aljzaton a lbai kicssznak alla. Ezek a tnyezk ksbb mind lehetnek maradand mozgsszervi betegsgek kifejldsrt felelsek, kutynk id eltti regedst, leromlst okozva.

Ha valaki mindezeket figyelembe vve gy rzi, hogy rendelkezik elg idvel, trelemmel s szeretettel egy kutyaklyk felnevelshez, akkor annak a lap ezen hasbjain szeretnnk segtsget nyjtani kutya egszsgvdelmvel, nevelsvel kapcsolatban.

Els tmnk, – mivel egy kifejezetten nagy test fajtrl van sz – a nvekeds sorn nagyon fontos kalcium s foszfor bevitelrl szl. A megfelel csontozat kialakulsban klnsen  1-1,5 ves korig nagyon nagy szerepe van a megfelel tpllsnak. A klykkutya klcium ignye 530 mg/testtmeg kilogram/nap, szemben a kifejlett 265 mg/ttkg/nap rtkkel. A foszfor igny 440 mg/ttkg/nap (kifejlett: 220 mg/ttkg/nap), teht ktszer annyi Ca s P bevitelt ignyel a fejld szervezet, mgpedig valamilyen knnyen felszvd formban. Termszetesen a megfelel (1,2:1) arny Ca s P bevitel mellett nem szabad megfeledkeznnk a D3-vitamin adsrl sem. A felntt llat D3-vitamin ignye 6 NE/ttkg/nap, mg a fiatal nvekedsben lev 20 NE/ttkg/nap. Ezt az ignyt kell biztostanunk a megfelelen sszelltott hzi koszt, vagy klyk tpok etetsvel. A megnvekedett Ca, P s vitaminszksglet kiegsztsre kln ksztmnyek llnak rendelkezsre, melyekbl mindenki kivlaszthatja a kutya testtmegnek, letkornak a legmegfelelbbet. Ha nincs mg tapasztalatunk a kutyanevelsben, vagy nem tudunk eligazodni a vlasztk bsgben, nyugodtan krjk ki az llatorvos, vagy tenyszt tancst.

Dr Gal Csaba
llatorvos

 
Kutys idzet!

A kutya az egyetlen a vilgon, aki jobban szeret tged sajt magnl.

 
Csz!

 
Bartaim
 
Kukucs!
 
Kutyafajtk
 
Tegyl a kedvencekhez!

---Klikk!!---

 
Mikulskutyus

 
Ch@t
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Angyalkutya

 


 

 
 
Hnyan vagyunk?
Induls: 2006-05-02
 
Neveldk!
 
Szeretlek!


 
Boldog nvnapot!

 

 
Visszaszmll
Csak hnap, nap, ra, perc, s msodperc van mg htra jvig!!!
 
Picurka

 
Hny ltogat van a lapon?
ltogat olvassa a lapot.
 
Mi az?

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!