Egyrl a kettre Akita
Az satsok sorn tallt kszerszmok arra utalnak, hogy Japn terletn mr tbb mint 15 ezer vvel ezeltt ltek emberek, akiket vadszataikban egy spicc-tpus kutya segtett. Tzezer ves leletek bizonytjk e kutyk ltezst, melyek egyarnt megtallhatak voltak az szaki Sarkon, Korea s Japn terletn, Knban, Indonziban s Ausztrliban. Az szak-amerikai jgtblk olvadsa vilgszerte jelents vltozsokat okozott. Japnban az emelked vzszint szigetek lncolatt alaktotta ki a mai Japn tenger trsgben. Mivel e szigetek kztti kzlekeds elg kezdetleges volt, ekkor kezdhettek differencildni az addig egyforma spicc-tpus kutyk. Az idk sorn mindegyik idomulni kezdett szûkebb krnyezete vadszati feltteleihez.
A kereskedelmi utak Hokkaido s Karafuto ainu lakosait Szibribl s Monglibl rtk el. Dlen a japnok Koreval harcoltak s kereskedtek, de legfbb partnerk a mr ltez knai birodalom volt, kereskedelmi kapcsolataik 2500 ves mltra tekintenek vissza. Kna lenyûgzte a Japnokat. Tbbek kztt tvettk a knai rsmdot s a rizstermeszts technikjt. Az arisztokrcia krben kedvelt llat s egyben gyakori ajndktrgy volt a kutya. A knaiak sok ngylbt kldtek Japnba. Ezek klnbz tpusak voltak, a chin lebtl a vadszslymokkal egytt dolgoz vadszkutykig. A knaiak hasznltak pldul egy a mai salukira emlkeztet, de annl zmkebb s szrsebb kutyt. Ezek a tpusok Knba ktsgtelenl a karavnokkal rkeztek a Kzp-Keletrl s Eurpbl. Br a japnok sok mindent tvettek Kntl, trtnelmk jelents rszre az elszigeteltsg jellemz.
A XVI. szzad forduljn a jvedelmez selyemkereskedelmet kzvettk vettk t, cenjr hajkkal. A portuglok, jezsuita misszionriusaik kizrlagos felgyelettel rendelkeztek. ltaluk eurpai kutyk kerltek a japn udvarhoz. 1615-ben egy holland cenjr szenvedett hajtrst Japn partjainl. Ezen a hajn volt kormnyos a James Clavel regnybl ismert William Adams, aki egyetlen nyugatiknt elnyerte a szamurj cmet. Tokugawa sguna, Leyasu megszerette a hollandot, Anjinnak, kormnyosnak szltotta. Ieyasu Tokugawa uralma alatt Japn egy idre elveszti elszigeteltsgt s megnyitja kiktit ms eurpai orszgok haji eltt is. A nyugatiakkal termszetesen kutyk is rkeztek, melyeket kari inunak, idegen kutyknak hvtak. Ieyasu sgun korabeli tudstsok szerint 60–70 ilyen kutyt is tartott szarvasvadszatra. Ha az idegen kutyk irnti rdeklds egy kis tenysztsi kedvvel prosult volna, az az si fajtk eltûnst jelentette volna.
1635-ben azonban Japn ismt visszasllyed a nemzeti elszigeteldsbe. 1640-ben Ieyasu fia s rkse bezratta japn kiktit, Yokohama kivtelvel, a klfldi orszgok haji eltt. Csupn Monglival, Knval s Koreval tett kivtelt. s ez az elszigeteltsg 200 vig tartott, Perry amerikai admirlis partraszllsig a Tokii blben.
Ezt kveten azonban Japn a msik vgletbe esett: az emberek lzasan rdekldni kezdtek minden utn, ami klfldi, fleg a nyugati vilgra sszpontostva. Honshu szaki hegyeiben eurpai bnyamrnkk kezdtek dolgozni, magukkal hozva kutyikat is. Honshu Akita tartomny rsze, melyet az 1800-as vekben Dewnak hvtak. Ez a terlet, tvol a nyugati part vrosaitl, bartsgtalan, hideg, hegyes-vlgyes tartomny, ahol elssorban vaddisznra, szarvasra s medvre vadsztak. Egy rgi nemes, valsznûleg a Sanehide csald leszrmazottja, mikor kiesett Ieyasu Tokugawa kegyeibl, Akita tartomnyban tallt menedket, ahol kutykat kezdett tenyszteni specilis vadszati clokra. Ez lehetett a nagy japn vadszkutya tenysztsnek kezdete. A vidkkel ellenttben, Japn sûrûn lakott vrosaiban ltalban az si tpusok s a klfldi kutyk keverkbl szrmaz ebeket tartottak. A japn chin kivtelvel ezek egyike sem maradt fenn nll fajtaknt.
A kutyaverekedtets a szamurjok kedvelt szrakozsa volt. De mivel kutyik eredetileg vadszati clokat szolgltak, nyugati kutykkal kellett keresztezni ket. A legkedveltebb a Tosa Harcikutya volt, melyet a rgi Tosa (shikoku) s klnbz klfldi masztiff tpusokbl lltottak el. Hogy nveljk a mretet s harci kedvet, szakon is hasonl keresztezseket vgeztek, Akita tartomny si kutyit is keverve ms idegen vonalakkal. Valsznûleg a nmet bnyamrnkk dogjait is hasznltk, illetve a mongol kereskedkkel rkezett tibeti masztiffokat.
Az si japn fajtk megrzse irnti igny a japn nacionalizmus rzsnek nvekedsvel prosulva a XX. szzadot elejn vette kezdett. Ahogy a japnok elkezdtek rdekldni sajt kultrjuk s trtnelmk irnt, gy szenteltek egyre nagyobb figyelmet kutyiknak is. Szerencsre a vidki szak elszeparldott a nehziparral, mezgazdasggal rendelkez vrosi terletektl, gy vidken fontos meglhetsi forrs maradt a vadszat. Mikor a figyelem az si kutyk fel fordult, a matagi inu (vadszkutya) szolglt a tenyszts alapjaknt. E mozgalom sorn fontos szerep jutott Shozaburo Watase professzornak, aki 1925-ben cikket publiklt a japn kutykrl a japn Inu magazinban, st eladsokat is tartott rluk, s lett az elnke a belgyminisztrium trtnelmi megrz bizottsgnak. A professzor munkssga eredmnyes volt: 1931 jliusban a japn kormny a nagy japn kutyt, mely kialakulsi terletrl, Akita tartomnyrl kapta nevt, termszeti mûemlkk, a kulturlis rksg rszv nyilvntotta. A kvetkez hat vben az akitt ms fajtk is kvettk: a Kai, a Kishu, a Shikoku s Shiba. A bizottsg orszgszerte sok segtsget kapott az emberektl.
Br mr ltezett egy akita kedvelk ltal 1927-ben alaptott klub, az Akita Inu Hozonkai (AKIHO), 1928-ban a tokii Hirokichi Saito vezetsvel ltrejtt a Nipponken Hozonkai, a NIPPO is. Ez a klub lvezte a kormny tmogatst, regisztrlni kezdte a japn kutykat, jsgot adott ki s killtsokat rendezett. Hogy segtsen eldnteni, egy kutya valban az si akita tpust kpviseli-e, a NIPPO 1934. szeptemberben fajtalerst adott ki. Akita tartomny kutyival elkezdtek ugyan tenyszteni, de a bizottsg problmkkal kzdtt, egyltaln milyennek kell lennie egy igazi akitnak. Tenysztsi alapknt elssorban a hegyvidkben fennmaradt matagi kutyk szolgltak.
A msodik vilghbor minden kutys trekvst meglltott. Egy nagytestû kutyt lehetetlen volt eltartani, radsul a kutyk bundjt hasznltk a katonai ruhk blshez. Mivel a gazdasg egyre romlott, Akita tartomnyban rendeletet hoztak, hogy a rendrsg s katonasg ltal hasznlt nmet juhszkutyk kivtelvel minden kutyt be kell fogni s bunksbottal kivgezni. A hbor vgre az akita szinte kihalt, csak a vidken elrejtett pldnyok ltk tl a hbort. 1948-ban egy harmadik klub alakult a fajta vdelmre, az Akitainu Kyokai, az AKIKYO. Mindhrom klubnak sajt trzsknyve volt, sajt fajtalerssal, s persze mindegyikk rendezett killtsokat. Sok kutyt tulajdonosa mindhrom klubnl regisztrltatott.
Szmtalan amerikai katona tetszst megnyerte az akita, gy a falusi ipar hamarosan tllt az akita irnti igny kielgtsre. Az eladott kutyk tbbsge a megszlls alatt felnevelt kutyktl szrmazott, vagy mg maguk is a hbor alatt nttek fel, gy minsgk valsznûleg nem mindig volt ppen kimagasl. Az igazn kivl egyedeket termszeti rksgg nyilvntottk, gy a kormnyzat megakadlyozta kivitelket, tekintet nlkl arra, hogy mr esetleg amerikai tulajdonban voltak. Az Amerikba eljutott pldnyok nmelyikt kedvencknt tartottk, nmelyiket tovbbadtk, nhnnyal pedig tenyszteni kezdtek. A fajta egyre npszerûbb lett, egyre tbb fajtaklub alakult. Az AKC 1965-ben felvette az akitt ideiglenes, n. vegyes csoportjba. A klubok kztti veszekeds azonban htrltatta a fajta vgleges elismertetst.
1955-ben Spelmeyer vezetsvel megalakult az Akita Dog Association of America. 1956-ban ennek zrt tagsgra val tekintettel ltrejtt az Akita Kennel Club, mely nevt Akita Club of America-ra vltoztatta, gy jegyeztk be 1960-ban Kaliforniban. Ksbb mg megalakult az Akita Breeders Association, st 1963-ban Charles Rubenstein vezetsvel az American Akita Breeders Club. Az AKC szablyzata azonban csak olyan fajtt ismer el teljesen hivatalosan, melynek csak egyetlen fajtaklubja van. A kt legnagyobb klub elszr termszetesen megtagadta az egyeslst, majd hossz huzavona utn, szavazs alapjn az Akita Club of America vlt az egyetlen fajtaklubb. Mivel mr tbb mint 3000 pldnyt regisztrltak az Egyeslt llamokban, 1973. prilis 4-n az AKC teljesen hivatalos fajtnak ismerte el az akitt. Ezt kveten a japn importokat mr nem lehetett regisztrltatni, mert nem llt fnn ilyen jellegû klcsns megllapods a japn s az amerikai kennel klub kztt.
Ekzben Japnban az AKIHO kerlt flnybe, mint a legnagyobb s legbefolysosabb trzsknyvez szerv. A tenysztk azon fradoztak, hogy megprbljk minden idegen fajta nyomt kitrlni az akita llomnybl. (A hbor alatt mg nmet juhszokkal is kereszteztk a nagy japn vadszkutyt.) A hbor utn kt kutya vonala vlt meghatrozv. Mindkett Akita tartomny Odate nevû fvrosban szletett: Kongo-Go s Goromaru-Go. Kongo sok killtst nyert, jl bereklmozott kutya volt. Szne kurogoma azaz fekete szezm volt (rnykolt fekete, fekete barna aljszrrel.) Az ilyen sznû kutyk azonban olyan jellegzetessgeket produkltak, melyeket a japn tenysztk a kevert harcikutyk rksgnek tartottak. Ezeknek az n. shin akitknak gyakran nagyon laza, rncos volt a bre. Mivel ez a Kongo vonal jellemzje volt, a tenysztk az Ichinoseki vonalakat favorizltk, melyek Goromaru Gora pltek, aki vrs pinto (foltos) volt, fekete maszkkal s fehr csillaggal. J faroktpust, kis fleket, feszes brt rktett, rncok nlkl. A japn tenysztk ms vonalakkal dolgoztak, mint amilyenek az amerikai katonknak eladott kutyk voltak. Az amerikai llomnyt alapt akitk tbbsge a Kongo vonalbl szrmazott. De mieltt bezrtk volna az amerikai trzsknyvet a japn kutyk eltt, Ichinoseki kutyk is rkeztek Amerikba. Sok amerikai tenyszt kombinlta a kt vonalat.
Mg Amerikban egy Kennel Club ltezett, egy fajtaklubbal s egy standarddel, Japnban hrom klub is foglalkozott az akitval, melyek kzl az AKIHO a legnagyobb. Az AKIKYO-t 1988-ban jjszerveztk, a NIPPO viszont inkbb csak a kzepes- s kismretû japn fajtkkal foglalkozott. 1992-ben a Japn Kennel Club s az Amerikai Kennel Club ktoldal megllapodst kttt, gy ismt lehetett akitkat importlni Japnbl.
Idvel az amerikai s a japn akita llomny kztt jelents klnbsgek alakultak ki. A kt tpus problmja elszr az FCI orszgokban kezdett kibontakozni. Mita a fajtalersok orszgrl orszgra klnbznek, az FCI a szrmazsi orszgt fogadja el, vagy ha ez nincs, a patronl orszgt. (Pl. a szibriai husky nem orosz, hanem amerikai fajtalerssal rendelkezik.) Az akita esetben persze ltezik a fajta shazja, na de melyik standard a hivatalos? Az 1955-ben kszlt AKIHO fajtalers a legtbb amerikai akitra is rilleszthet. A Japn Kennel Klub standardje viszont sokkal korltozbb, s amikor az FCI elfogadta a kilencvenes vek elejn, szmos problmt okozott. Eddig a legtbb FCI orszgba importlt akita az Egyeslt llamokbl vagy Kanadbl szrmazott. Sokuk, akrcsak utdaik, megszerezte az FCI championtust. A JKC fajtalersa azonban hibnak jelli meg a fekete maszkot, st ksbb a JKC nyomsra az FCI gy utastotta brit, hogy a fekete maszkkal rendelkez kutyk nem kaphatnak kitûn minstst. Hirtelen ott llt egy csom ember, egy raks a tenyszts szempontjbl teljesen hasznlhatatlan Amerikbl importlt vagy ilyen kutytl szrmaz akitval. Mg champion kutyik is killtskptelenn vltak. Termszetesen valamilyen megoldst vrtak az FCI-tl. gy az angolnyelvû orszgokban, az llamokban, Kanadban, Ausztrliban s Nagy-Britanniban egy fajtnak szmt fajtbl az FCI kettt csinlt. 1999. jniustl a „japn akita” mellett nll fajtaknt ltezik az „amerikai akita”, hivatalos nevn a nagy japn kutya. Elbbi szmra a Japn Kennel Club fajtalersa az irnyad, utbbi az AKC rdekeltsgbe tartozik. Japnban – az USA-val ellenttben – ma mr csak vrs, fehr s cskos sznben tenysztenek, Amerikban viszont klnsen kedveltek a fekete maszkos s a pinto kutyk.
Termszetesen nem a sznekben rejlik a legfbb klnbsg, hiszen akkor nem vlt volna kt fajtv az akita. Az amerikai kutyk sokkal nagyobbak, erteljesebbek, egyikk-msikuk szinte masztiffosan vastag csontozat, de mgis roppant elegns, dekoratv kutya. Az FCI dntse ellenre az amerikai akita klub tagsga s vezetsge nem kvnta felosztani az llomnyt: nluk az akita egyszerûen akita maradt. Az FCI tagorszgaiban, gy Magyarorszgon is az akitkat konfirmlni kellett, hogy az egyes egyedekrl eldntsk, akita-e vagy nagy japn kutya. A szakrtk a kutya kllemt s szrmazst figyelembe vve dntttek, persze a folyamat nem volt s nem is lesz problmamentes, sokig eltart mg a kztes pldnyok eltûnse. Az FCI egybknt a nagy japn kutyt nem az tdik fajtacsoportba sorolta, ahov az akita tartozik, hanem a msodikba, ahov a dogtpus kutyk, a masztiffok s ltalban az rz-vd fajtk tartoznak.
E.A.
|