A masztiff
Korbban rszletesen foglalkoztunk azzal, hogy az kori Keleten kialakult hadikutyk hogyan kerltek az Asszr Birodalombl fnciai, illetve pun kzvettssel a Brit-szigetekre az i.e. V. szzadban. Azt is tudjuk, hogy az itt shonos keltk nagy becsben tartottk ezeket a kutykat, akik ksbb alaposan megneheztettk Julius Caesar lgiinak hdtst.
Mieltt a fajta ksbbi trtnetnek trgyalsra rtrnnk, idzznk el kicsit a masztiff sz eredetnek vizsglatnl.
A nv eredett, melyen mr tbb mint ktezer ve e hatalmas ebeket ismerik, sokflekppen vezetik le. Az egyik ilyen magyarzat szerint a latin „mastinus” s „mastibe” szavakban gykeredzik, melyek jelentse bks, nyugodt. Ezek a tulajdonsgok bkeidben nyilvn jellemzek voltak ezekre a kutykra, de mgsem emiatt ismertk ket igazn. Ms kutatk, akik a kelta „mas tuin” (hzat rizni) szsszettelbl szrmaz „masteve” szban vlik felfedezni a masztiff nv eredett, kzelebb jutottak az igazsghoz. Ezzel a nvvel a slyos, hatalmas ebeket jelltk, akik rettenthetetlenl vdtk gazdjuk birtokt. Ezek azok a jellemzk, melyekrl hres volt az si fajta.
Az kori kelta npek rsbelisge azonban igen alacsony szinten llt, gy errl az oldalrl nehz ezt az elmletet hitelt rdemlen bizonytani. m a kiterjedt rsos rmai emlkek – irodalmi s trtneti munkk, katonai, feljegyzsek, cirkuszi beszmolk, stb. – alapjn tudjuk, hogy a masztiff sz csak Britannia meghdtsa utn vlt ismertt a Birodalomban. Vagyis a hadizskmnyknt, cirkuszi szereplsre elhurcolt hatalmas kutykkal egytt nevk is eljutott a Rmai Birodalomba. ppen ezrt felttelezhetjk, hogy kialakulsa kapcsn a kelta eredet-elmlet ll kzelebb az igazsghoz.
Az idszmtsunkat kvet ezer v roppant izgalmas volt gy a Brit-szigetek lakosai, mint a masztiffok szmra. Alig vonultak ki a rmaiak, mris jabb ltogatk rkeztek a La Manche-csatorna tloldalrl. Ezek a szszok voltak, akiket a npvndorls hullmai knyszertettek erre a kis utazsra. ket mintegy tszz vvel ksbb a normannok kvettk, ezttal egy trnrklsi vita elrendezse cljbl. A Hastings-nl 1066-ban lezajlott tkzet jfent jelentsen talaktotta hseink lett.
Kategrik
A masztiff egyik legkorbbi angol nyelvû rsos emltse az „Ancient Laws of Wales”, azaz „Wales si Trvnyei” cmû gyûjtemnyben (XI. sz.) tallhat. Ebben hrom kategriba soroltk a kutykat, gymint hzrz, juhszeb s masztiff. Ez utbbin bell megklnbztettk a „Cadgi” nven ismert hatalmas hadi, s a fogkutyaknt hasznlt „Gafaelgi” tpust. E kisebb s frgbb kutykkal elssorban nagyvadakra vadsztak, de jellemzen ezeket hasznltk a klnbz llatviadalokon is. A ktfle mretû, de tulajdonkppen egyazon fajtnak tekinthet kutyk funkci- s testnagysg szerinti megklnbztetse a sumr s rmai rokonok utn itt is megfigyelhet.
Roppant hasonl kategorizls tallhat abban a csaknem ngy vszzaddal ksbb keletkezett knyvben, mely III. Edward kirly finak, Edmund yorki hercegnek nevhez fûzdik. A herceg 1410. krl rta – vagy mondta tollba – „Master of Game”, vagyis „A jtk mestere” c. mûvt (rtsd: cirkuszi jtk, viadal – a szerz), melyben kln fejezetet szentelt Anglia hres kutyinak. Rszletesen lerta ket, s eldeihez hasonlan kln emlkezett meg a hborban hasznlt hatalmas kutykrl, s kln a kisebb testû vadkanvadsz- s gladitorebekrl.
Amint ltjuk, e hatszz ves mû rja is mret, illetve felhasznlsi terlet alapjn kategorizlt. m a kt tpus megjellsre mr rszben a csak az uralkod osztly ltal ismert francia-latin kultrbl mertett. A nagytestû masztiffok mellett megemltett jval kisebb s frgbb kutykat ugyanis latin kifejezssel „alauntis”-nak nevezte. rdekessg: Chaucer is megemlkezik az alant-okrl „The Knight’s Tales” cmû munkjban.
Sokan azt lltjk, hogy a vadszatra s viadalra hasznlt alant egy a masztifftl teljesen nll fajta volt. E vlekeds szerint ezek a kutyk mint uralkodknak s furaknak sznt ajndkok a kontinensrl, Franciaorszgbl kerltek t Angliba. Mint ltni fogjuk, sokkal valsznûbb, hogy a masztiff e kisebb mretvltozatnak csak a nevt „importltk” Nyugat-Eurpbl. Maga a tpus ugyanis mr sidktl ltezett a szigetorszgban is, ahogyan azt az elzekben ismertetett ezerves trvnygyûjtemny is bizonytja. ppen ezek a „knnyû” masztiffnak is nevezett, mra kihalt kutyk voltak a hamarosan szba kerl bulldog kzvetlen sei.
Mg kedvenc idtltseikrl s az arra legalkalmasabb ebekrl knyveket rtak, az uralkod osztly tagjai az alacsonyabb sorba tartozk szmra igyekezett megnehezteni, st lehetetlenn tenni az kori hadikutya-ivadkok tartst. Erre szksg volt nemcsak a vadllomny vdelmben (helyesebben a vadak elejtsnek kizrlagos jogt a furak maguknak kveteltk), de az adk beszedsnek zkkenmentessgnek biztostsa miatt is. Ezrt megkveteltk, hogy az sszes nagytestû kutya mells lbairl kt krmt levgjanak. Az gy sznalmasan biceg kutyk gyakorlatilag kptelenek voltak elltni rzsi funkciikat, ezrt a kzrendûek hamarosan felhagytak tartsukkal. A nemessg krben viszont a hatalmas masztiffok tretlen npszerûsgnek rvendtek, s tovbbra is a ktezer vvel azeltti clokra alkalmaztk ket. Vadszatokon ppgy, mint a csatatereken vagy a viadalok arniban e remek kutyk tovbb riztk flelmetes hrnevket. Sok dicssges trtnet szl btorsgukrl, gazdjuk irnti hûsgkrl.
rdekessg: a XVI. szzadban a klnbz llatviadalok Eurpa-szerte ltalnos szrakozsi formnak szmtottak mg vasrnaponknt, st a kiemelt egyhzi nnepeken is!
A masztiffok egszen a lfegyverek eurpai elterjedsig megriztk hadi funkcijukat, ahogyan arrl a klnbz krnikk is beszmolnak. Az egyik ilyen szerint a spanyol koront is birtokl V. Kroly (1500–1558) nmet-rmai csszr francikkal vvott hborja alatt VIII. Henrik ngyszz hadikutyt kldtt szvetsgese megsegtsre. Noha a spanyolok is hresek voltak sajt harci kutyikrl, a csszr nagy hasznt vette e jelents hadtestnek. Olyan nagyra tartotta ezt az „ajndkot”, hogy egy alkalommal az angol ebek btorsgt s harci szellemt lltotta pldaknt sajt katoni el!
A hanyatls kezdete
A masztiff vezredeken keresztl megrizte magasrang prtfoginak vres harcokban, nehz kzdelmekben kivvott jindulatt, s tartsa tovbbra is fri kedvtelsnek szmtott. Az 1600-as vektl azonban egyre inkbb a folyamatosan tkletesed lfegyverek dominltak a hadviselsben, s ez nemcsak a csatamezkrl szmûzte rkre a nagyszerû harcost. A puskapornak a XVI. szzad vgre tehet eurpai elterjedse msik si szakmjra, a nagyvadak vadszatra is vgzetes hatssal volt.
Radsul az ppen ekkortjt elmrgesed angol-spanyol viszony kvetkezmnyeknt fellp ibr tengeri fenyegets felgyorstotta ezt a folyamatot. A Nagy Armada elleni felkszls hatsra megkezdett flottaptsi program irdatlan faignye miatt vgbemen erdirts ugyanis a nagyvadak a farkas, medve s vaddiszn kipusztulsnak befejezst is jelentette Albionban. gy nem rendeztek tbb nagyszabs vadszatokat, s nem volt szksg a fogkutyk segtsgre sem.
Maradtak ht az llatviadalok, melyeken egy ideig mg bizonythattk rendkvli kpessgeiket, s tovbb lveztk a frangok tmogatst. I. Jakab pldul hsz masztiff szukt tartott llandan a Tower-ben, hogy mindenkor elegend utnptlsa legyen a medveviadalokon esetlegesen elpusztult ebeknek. Chamberlain egyik beszmolja is e korons f nevhez, s a spanyol kvet 1623-ban a kirlyi udvarban tett ltogatshoz fûzdik. Megemlti, hogy az uralkod vendge szrakoztatsra egy jegesmedvt zavartatott a Temzbe, majd kutykat uszttatott r. Ezen esemnyt az elragadtatott nzk „minden sportok kzl a legjobbnak” neveztk.
Egy dicssges korszak vge
A leszûklt alkalmazsi kr elsdleges hatsa, vagyis a tenyszts visszaesse gyorsan rezhetv vlt. Az egyedek szmnak drasztikus lecskkense kvetkeztben a XVII. szzad kzepn a masztiff mr vdelemre szorult sajt hazjban! A viadalokon val nagymrtkû pusztulsuk mellett az elssorban a nmet terletekre irnyul kivitel vgl mr a fajta puszta fennmaradst is veszlyeztette Angliban.
A helyzet egy idre javulni ltszott, amikor a kirlyi hatalmat 1649-ben megdnt Oliver Cromwell lordprotector fveszts terhe mellett megtiltotta a masztiff-ok exportjt. Egy msik intzkedsvel – feltehetleg akaratlanul – tovbb szolglta a fajta rdekeit, amikor vallsi okokbl beszntette az llatviadalokat is. Egybknt maga a masztiff nagy rajongja, st tbbjk tulajdonosa volt. Kutyi kzl nhnyan rszt vettek tkzetekben is, s elksrtk gazdjukat rorszg meghdtsra.
rdekessg: a Cromwell vezette angol csapatok rorszgi hadjrata utn a szigetorszg lakossgnak llekszma a felre cskkent. Nyilvn ez is segtett megalapozni a hagyomnyos r-angol viszonyt.
A kirlyi hatalom Cromwell halla utni restaurcija idejn az llatviadalok jra npszerûv vltak, s egyre szlesebb tmegek kveteltek maguknak rszt ebbl a szrakozsbl. A vltozs szele hamarosan elrte az arnk porodott levegjt is, s jelents vltozs llt be a kzdfelek „szemlyben”. A viadalok szervezi ugyanis medvt egyre nehezebben s csak nagyon nagy kltsggel tudtak beszerezni, s az ellenk felvonultatott masztiffokbl is egyre kevesebb volt. Mivel ezek szerepeltetse egyltaln nem volt gazdasgos, a folyamatosan gyarapod nzkznsg eltt a XVII. szzad vgn megkezddtt az olcsn beszerezhet bikk s kutyk egyms elleni kzdelmnek aranykora. Br ilyen kzdelmeket mr 1000. krl rendszeresen tartottak Angliban, azok jszerivel csak a falusi prok, azaz a legszegnyebbek szrakoztatst szolglta.
Az ekkorra meglehetsen megfogyatkozott masztiff-llomny tagjai sohasem tndklhettek igazn ebben a „sportgban”. Ekkorra ugyanis mr vszzadok ta ismert volt az a kutya, amely mszrszkek hts udvarban, falusi vsrtereken hivatsszerûen ûzte ezt a szakmt. Ez a trnkvetel hamarosan tvette a nagytestû s hozz kpest lomha jszgok harci arnkban betlttt vezet szerept. Kisebb termete frgesget s kitartst biztostott szmra, amely elsdleges fontossg volt a viadalokon.
Legends elszntsgnak, s nem utolssorban sajtos fejformjnak ksznheten a masztiff-nl sokkal eredmnyesebben s ltvnyosabban szerepelt a kzdelmekben. Ez a nagyszerû harcos az kori hadikutyk mlt utdjaknt flelmetes hrnevet vvott ki magnak, s megkezdte mig tart diadalmenett. A tmpeorr kutyt bulldog nven ismerte meg a vilg.
Folytatjuk a fajta modern kori trtnetvel.
|