A spniel
A spniel napjaink egyik kzkedvelt, szvesen tartott fajtja. Trtnetk egszen az i. e. V. sz-ig nylik vissza az si Karthag korig ahol egyes brzolsokon spnielszer kutykat lthatunk. A spniel sz eredetrl kt elkpzels ltezik. Egyesek szerint a spniel nv a karthagi „nyl” szbl alakult ki, mg msok gy gondoljk, hogy Spanyolorszg latin nevbl – Hispania. Fejldsk sorn mindig is vadszatra hasznltk ket s a fajtavltozatok klnvlsa is a vadszatban betlttt szerep szerint alakult. A spnielt Shakespeare s Chaucer is megemlti mveiben. A klnbz tpusok sztvlasztsa s kln-kln tenysztse csak a XIX. sz elejn kezddtt. gy napjaink spnieljei megjelenskben jval soksznbbek mint Shakespeare korban.
 I. Kroly angol kirly 3 idsebb gyermeke Anthonis van Dyck (1599-1641) kpe
Az 1800-as vek kzepn az Angol Kennel Klub Fajtaknyve csak sly szerint klnbztette meg a spnieleket.Ha a kutya slya 25 font (11,2 kg) alatt volt, akkor cocker spnielnek neveztk, ha pedig ennl nehezebbnek bizonyult, akkor field spnielnek. Termszetesen ezzel a mdszerrel egy id utn nem lehetett helyesen klnvlasztani az egyre marknsabban megjelen fajtavltozatokat, ezrt az 1885-ben megalakult Spniel Klub minden fajtavltozatra kidolgozta a standard-et, amit az Angol Kennel Klub 1893-ban bejegyzett a fajtaknyvbe.
A spnielek „trsadalma” napjainkban igen vltozatos; a legelterjedtebb angol cocker spniel mellett megtallhatjuk az amerikai cocker, amerikai vzi, az r vzi spnielt, a field, az angol springer s a welsh springer spnielt, a clumber s sussex spnielt; tovbb a King Charles, a Cavalier King Charles, a japn, illetve tibeti spnielt.
A vidm spniel
Br a spnielek klleme, megjelense igen vltozatos, viselkedsk, temperamentumuk nagyon kzel ll egymshoz.
A jellegzetes spniel temperamentum: a vidm spniel. A spnielek temperamentuma vidm, bartsgos, hsges s magval ragad. Ennek a viselkedsnek a legszembetnbb megnyilvnulsa a szinte sznni nem akar farriszls s farokcsvls.
Rendkvl kedvelik a gyerekeket s nagyon j trsak. Br a spnielek tbbsge ber, nem tmadnak. Mivel alapveten bartsgos, a betrt inkbb bartnak mint ellensgnek tekinti.
„Vadszvrnek” kvetkeztben szksge van egy kis nllsgra is, de a hossz stk alkalmval sem tvolodik lttvolsgon kvlre. A spnieleknek szksgk van az ember trsasgra s annak ellenre, hogy kpes vgigaludni a napot mg a gazda dolgozik, az egytt tlttt idben ignyli a foglalkozst s minden alkalmat megragad, hogy jtszhasson s mozoghasson.
Az angol cocker spniel

Az angol cocker spniel a spnielek kzl a legelterjedtebb s legismertebb fajtavltozat. Az emberek tbbsge ezt a fajtt kpzeli maga el, ha a spnielekrl beszlnk. Kzkedveltsge nem vletlen: remek, tanulkony, intelligens s jtkos trsa az embernek, emellett kitn vadszkutya: a legnehezebb terepeken is megllja a helyt, munkjt fldn s vzen egyarnt kitnen vgzi. Kialakulsa a XIX. sz. kzepre tehet. Kisebb szrnyasok vadszatra hasznltk. A szukk magassga 36-39 cm, a kanok 37-40 cm. Slyuk 11-14 kg.
Megjelense: A fej kiss nagy, az arcorri rsz hosszks, fle lelg ds szrzet bortja, szeme barna. Teste ers, kompakt, mly mellkassal s rvid httal. Farka csonkolt, tartsa a htvonallal egyskba esik. Vgtagjai kzepesen szgelltek, a mancs kr alak.
Szrzet: A trzsn hossz, mg a fejen s a vgtagok ells rszn rvid, selymes.
A szrzet szne: Az angol cocker spniel igen gazdag a sznvltozatokban: arany, fekete, fekete-fehr, fekete-cserbarna, vrs-fehr, fekete-fehr-vrsesbarna, cobolyszn, blauschimmel.
Az amerikai cocker spniel

Mint a neve is utal r, ez a fajta az angol cocker kistestvre. Vgleges kialakulsa az 1800-as vek vgre tehet. Mint eurpai trst, szintn vadszatra hasznltk-hasznljk, de kitn hzikutya is egyben.
A fajta az I. vilghbor utn tett szert nagy kzkedveltsgre az Egyeslt llamokban, de 1936-ig egytt lltottk ki ket az angol cockerekkel, melyeket ebben az vben ismertk el mint nll vltozat. Ennek ellenre az Amerikai Kennel Klub csak 1946-ban ismerte el az angol cocker spniel nll standard-jt.
A legjelentsebb eltrs a kt fajta kztt mretben van, mivel az amerikai cocker spniel kisebb angol trsnl: A szukk magassga 35-36 cm, mg a kanok 38 cm. Slyuk 10-14 kg krl mozog.
ltalnos megjelensben knynyedebb, elegnsabb kontinentlis prjnl, az arcorri rsz rvidebb, a koponyacsont domborbb, a szrzete selymesebb.
Sokak meglepetsre az amerikai cocker spniel mint show-kutya npszersge jelentsen megntt az 1960-as vek Anglijban, majd a ringen kvl is egyre kedveltebb lett. Mindezek mellett a legnpszerbb fajta Angliban s szerte a vilgon az angol cocker spniel maradt.
A kis kedvencek
A spnielekrl szl rvid ismertetnk nem lenne teljes, ha nhny mondat erejig ne trnnk ki a csak kedvtelsbl, lebknt tartott, kis termet spnielfajtkra, melyek legismertebb kpviseli a Cavalier King Charles spniel, valamint a King Charles spniel. Hasonl nevk nem vletlen: seik kzsek, nevket nagy rajongjukrl, II. Krolyrl kaptk. A XVII-XVIII. sz. Anglijban a nemessg s az uralkodhz kedvenceinek szmtottak. Ksbb megjelentek az els „torz”-fej kutyk, ami a fajta kettvlshoz vezetett. A kt fajta kzti legnagyobb klnbsg is a King Charles rvidebb, tmzsibb fejformja s kisebb termete. Sznezetk megegyezik; egyszn vrs; fekete, sttbarna-, fehr foltokkal, barna mintzattal; fehr alapon barna mintzattal. A Cavalier magassga 28-34 cm slya 4,5-8 kg mg a King Charles magassga 25 cm slya 4-5 kg krl mozog.
 Clumber spniel
Egszsggyi problmk
Szinte az sszes spniel fajta ers, egszsges szervezettel rendelkezik. letkoruk 12-13 v kzl mozog. Az elfordul betegsgek kzl a leggyakrabban elfordulhatnak:
Cspzleti diszplzia: a hts vgtagok szablytalan illeszkedse. Ez a betegsg a tenysztett kutyk legtbbjnl elforul, leginkbb a nagytermeteknl. Okai fleg rklttek, de kialakulhat a helytelen tplls kvetkezmnyeknt is. Megelzni a tenyszkutyk ellenrzsvel, diszplziaszrssel, illetve a nem mentes kutyk tenysztsbl kivonsval, valamint helyes, vltozatos, kalciumds tpllssal lehet. A krt orvosolni csonterst tablettkkal, illetve slyosabb esetekben mtttel lehet.
Flfertzs, -gyullads: Az sszes nagy, lelg fl kutyafajta rendszeres flpolst ignyel. Ennek az ajnlott rendszeressge: hetente. Ezt legegyszerbben fltisztt plcika segtsgvel vgezhetjk, de vigyzzunk, hogy ne hatoljunk tl mlyre a kutya flben. Sok problmt megelzhetnk, ha a flkagyl krli ds szrzetet rendszeresen megnyrjuk. Ezzel elejt vehetjk, hogy a ds szrzetben a por meglljon, illetve j krnyezetet biztostson a klnbz baktriumok szmra.
A flgyulladsra utal jelek: barna, gennyes vladk a halljratban, lland flrzs, flvakars, a fej ferdn tartsa. Minden esetben azonnal forduljunk orvoshoz!
Trimmels – kefzs – krmvgs
Trimmelsre elssorban a killtsra sznt kutyknak van szksgk, de az alapvet szrzetpols a kutyrl val gondoskods rsze, akrcsak a kutya tpllsa. Ezzel a folyamattal nem csak a kutynkat tesszk szebb, de megelzhetnk sok fertzst, betegsget s srlst is. A helyes trimmels idignyes s nagy trelmet, szaktudst, valamint felszerelst ignyel, ezrt mindig forduljunk szakkpzett kutyakozmetikushoz, ne prblkozzunk egyedl otthon!
Krmvgs: a krmvgssal elejt vehetjk, hogy – akrcsak az embereknl – a tl hossz krmk valamibe beleakadhassanak s letrve fjdalmat okozzanak a kutynak, illetve megelzhetjk hogy a letr krm krnyke esetleg elfertzdjn.
A fl szrzetnek levgsa mellett idnknt le kell vgni a lbujjak kztti szrzetet is, szintn a fertzsek elkerlse vgett.
Kefzs: A spnielek ltalban vente egyszer vedlenek, ilyenkor a levedlett szrzetet napi keflssel knnyedn eltvolthatjuk. E mellett a rendszeres kefzs polja, csinostja kutynk szrzett.
Lieb Gyrgy
J tudni: Ha Angliban beszlnk a cocker spnielrl, akkor magtl rtetden az angol cockerre gondolnak, mg Amerikban az amerikaira.
 Cavalier King Charles spniel |
| |