A juh- s marhatenyszts elterjedsvel s fejldsvel prhuzamosan, a XVIII. szzad elejtl kezdve Eurpban klnbz kutyatpusok kezdtek kialakulni, melyek a jszg mellett tevkenykedve risi segtsget nyjtottak az embernek. A hsges s szorgalmas terel-, hajt- s juhszkutykat, elssorban munkjuk alapjn, hrom fbb csoportra lehet osztani. A nagyobb test, ers kutyk nem a juhsz parancsra tereltek, hanem nllan, de megbzhatan egytt vndoroltak a jszggal, llatot s embert egyarnt vdelmezve ragadozktl s tolvajoktl. A valamivel kisebb, de ltalban robusztus felpts, kzepes mret, hangos, temperamentumos hajtkutyk is nllan dolgoztak, ugatva tereltk vissza a nyjat a juhszhoz, mikzben bozontos szrzetk az idjrs minden viszontagsgtl megvdte ket. A juhszokat segt ngylbak harmadik csoportjba a csndben dolgoz, szemmel is terel, knnyedebb felpts, ltalban felll fl juhszkutyk tartoznak. k alapveten az ember parancsra dolgoztak, csendben, az llat megsebzse nlkl, a kvnt irnyba tereltk a jszgot. Miutn a szabad juhszlet egyre tbb korltba tkztt – a legelket megmveltk, szinte minden magntulajdonn vlt –, a hrom csoport kzl az utbbi tagjai tudtk a legknnyebben hasznoss tenni magukat a megvltozott letkrlmnyek kztt is. Nagyon sok juhszkutya tpusbl ksbb kivl rz-vd szolglati kutya vlt.
Hogy ezek az llfl, knnyed mozgs, tanulkony ebek honnan, hogyan s mikor rkeztek Eurpba, termszetesen nem tudjuk pontosan. A Fldkzi tenger keleti partjain, a legrgebbi juhtenyszt kultrkban mr 3000–5000 vvel ezeltt ismertek ilyen kutykat, de mindeddig a legkorbbi, juhszkutyaszer maradvnyokat Amerikban talltk. szak- s Dl-Amerikban egyarnt napvilgra kerltek 7000–9000 ves, ilyen tpus csontvzak.
A XIX. szzad vgn mg Nmetorszgban, Hollandiban, Belgiumban, Franciaorszgban, Magyarorszgon, stb. is voltak hatalmas juhnyjak gy rgik, orszgok szerint klnbz tpus juhszkutyk alakulhattak ki. A belga juhszok ekkoriban inkbb kisebb test, kb. 50–55 cm magas, knny, legfeljebb 20 kg sly, tpllkozs szempontjbl ignytelen juhszkutykat tartottak, melyek ber, temperamentumos, fradhatatlan, llandan mozgsban lv ngylbak voltak.
Reggelente segtettek kiterelni az llatokat a legelre, este pedig vissza a gazdasgba. A juhszok kutyik kllemvel nem sokat trdtek, az ebek munkakedve s munkakszsge volt szmukra fontos, illetve a lehet legkisebb etetsi kltsg. Kutyik ers vdsztnnel rendelkeztek, gy ha ppen nem tereltek, gazdjuk hzt, udvart riztk. A csaldhoz ersen ktdtek, idegenekkel szemben bizalmatlanok s tartzkodak voltak.
Fejformjuk az agarakra s a farkasra hasonltott. A juhszok egyms kztt gyakran cserltek klykket, ezrt a geogrfiailag egyms mellett fekv terleteken viszonylag egyforma tpus llomny alakult ki. Belgiumban s Hollandiban finom, felll fl, legtbbszr stt szn kutyk fordultak el.
A nagy nyjak eltnsvel, a mezgazdasg talakulsval egyidben, a modern kinolgia figyelme szerencsre a nemzeti juhszkutyk fel fordult. A cureghemi llatorvosi Intzet egyik professzora intenzven tanulmnyozta ezt a kutyatpust. 1891. november 15-n, a falu vghdjnak udvarra egyfajta seregszemlt szervezett, sszehvva a juhszkutyk tulajdonosait s kutyt, hogy felmrhesse a leend nemzeti fajta pillanatnyi helyzett. Reul professzor felhvsra 117 kutyt mutattak be azon a napon. A hosszszrek tlnyomrszt feketk voltak (ritkbban barnsvrsek vagy cskosak), a rvidszrek barnk vagy bzs sznek, a durva, drtos szrzetek pedig nagyrszt szrkk.
A professzor hrom kvnatos tpust hatrozott meg, az emltett hrom szrvltozatot, azzal a javaslattal, hogy sznre val tekintet nlkl, az azonos szrtpus kutykat prostsk egymssal. 1891-ben, Brsszelben megalaptottk az els Belga Juhszkutya Klubot, egy vvel ksbb pedig megfogalmaztk az els hivatalos fajtalerst is. Egy vvel ksbb megszletett az els standard is, mely 55 centimteres marmagassgot rt el, a hrom szrvltozat szmra minden sznt megengedett, a fekettl a vrsig, az ltalnos illetve anatmiai lers pedig hasonl volt a jelenlegihez. Ksbb j fajtalerst fogalmaztak, mely Reul professzor kvnsga ellenre csak a hossz fekete, a rvid vrsesbarna s a durvaszr szrke varicikat engedlyezte. A kimaradt sznvltozatok tulajdonosai joggal nehezmnyeztk, hogy kutyiakkal szinte egyik naprl a msikra nem tenyszthettek, ezrt jabb fajtaklubot alaktottak.
Mindkt szervezet sajt trzsknyvet vezetett, mgnem 1904-ben kzsen j, egysges klubot hoztak ltre. Ezttal az albbi szn- s szrvltozatokban egyeztek meg: a fekete, hosszszr kutykat groenendaelnek neveztk, a szintn hosszszr, de barnsvrs pldnyokat tervuerennek, a rvid, barnsvrs egyedeket malinois-nak, a durvaszr, szrke vagy szintn barnsvrs kutykat pedig laekennek. A ngy vltozat Brsszelhez kzeli falvakrl kapta nevt, mert akkoriban a legtbb tenyszt ebben a trsgben tevkenykedett. 
Groenendael-ben a Rose nev kastlyfogad tulajdonosa egy Beernaerts nev juhtenyszttl szerzett egy fekete, hosszszr kutyt, mely klnsen j terelkszsgvel tnt ki fajtrsai kzl, s kllemben is igencsak megfelelt Reul professzor elkpzelseinek. Rose-nak mr volt nhny klnbz szn, de ehhez a kanhoz hasonl tpus szukja, illetve egyikk, Petite szintn fekete volt. Rose mindegyik szukjt befedeztette Piccard-ral, majd a fekete pros utdait megint egymssal proztatta, gy hamarosan homogn megjelens, nagyon szp tpus kutykat hozott ltre.
Klnsen az 1893-ban szletett Duc de Groenendael vlt ismertt, aki hrom nvrvel – Baronne, Margot s Bergere –, illetve kan alomtestvrvel – Pitt du Groenendael – egytt minden groenendal elfutrnak szmt. E vonal ksbbi leszrmazottai az 1906-os nagy prizsi killtsrl is gyztes cmekkel trhettek haza. E korszak msik hres tenyszkanja Pek Zwet volt, akit a mr emltett Picard d’Uccle egyik kunokjval proztattak, s ebben az alomban szletett a tbbszrs gyztes Demon de IEnfer. Duc s Margot 1898-ban rszt vett egy brsszeli killtson, ahol Reul brlta ket, neki ksznhetjk a csaldfa feljegyzst.
Az els vilghbor s a nmet megszlls alatt nagyon sok j tenyszkutya elpusztult, gy vekig tartott, mg a hbor utn a megmaradt kutykbl jbl minsgi llomnyt tudtak kialaktani. Csupn az 1930-as vekre duzzadt fel mennyisgileg is az llomny a killtsokon; elssorban groenendaeleket lehetett ltni, melyek nagyobbak s ersebb csontozatak voltak, mint a hbor eltti egyedek, de elegns megjelensket azrt megriztk.
1920. februr 8-n, egy brsszeli kzgylsen a hbor okozta vesztesgek miatt knnytettek a tenysztsi elrsokon, az 1905-s helyzethez hasonlan ismt minden sznvltozatot engedlyeztek, a szrkt is, s a rvid- s hosszszr egyedek proztatst leszmtva, minden szn- s szrvltozat keresztezst megengedtk.
A vrakozsok ellenre azonban ez a hatrozat nem vezetett igazi megjulshoz, a killtsokon tovbbra is szinte csak groenendaeleket s tervuereneket lehetett ltni. 1929. oktber 22-n elismertk a fekete, rvidszr vltozatot is, st engedlyeztk a fekete s barna malinois-kk keresztezst. A szrke s vrsesbarna egyedeknl a fekete maszk volt kvnatos. Ezidtjt nmileg ntt a belga juhszkutyk mrete, a kanok 55–65, a szukk 52–60 cm magasak voltak.
A msodik vilghbor ismt risi puszttst vgzett, a nmet megszllak tbb mint 400 belga juhszkutyt szndkosan lemszroltak, ezrt a hbor utn sokig egyetlen tenysztsre alkalmas malinois-t sem talltak.
Leginkbb a groenendaelek jvje tnt biztostottnak, leginkbb Binche falu krzetben voltak legaktvabbak a tenysztk. Nhny tervuerent a francia hatrvidkrl hoztak vissza, kt laeken pedig Hollandibl rkezett vissza, gy lassan jraindult minden szrvltozat tenysztse. 1945-ben j standard szletett, mely az 1920-as vltozatot kvette: megtartottak minden korbbi sznvltozatot, s megengedtk a klnbz vltozatok keresztezst.
A kvnatos mret kanoknl 62, szukknl 58 centimter volt (lefel 2 cm, flfel 4 cm eltrst tolerltak.) 1966. janur 1. ta az FCI ngy CACIB cm kiadst engedlyezi a belga juhszkutyk szmra, az albbi szrvltozatok szmra: groenendael (fekete, hosszszr), tervueren (egyb hosszszr, ltalban vrsesbarna, bzs, szrke), malinois (vrsesbarna, szrke, fekete, rvidszr), laeken vagy lakenois (vrsesbarna durvaszr). 1973 ta belgium mint fajtagazda orszg, nem engedlyezi a ngy szrvltozat kztti keresztezst, csak kivteles esetben, a tenysztsi bizottsg engedlyvel, de az ilyen prostsokbl szrmaz utdokat csak a trzsknyv mellkletbe veszik fel, majd ezen kutyk leszrmazottai csak hrom generci utn kerlhetnek vissza a rendes trzsknyvbe.
|