srgi, elegns megjelens, kellemes tulajdonsgokkal rendelkez kutyk a spiccek, de egy-kt mret- s sznvltozat kivtelvel, mgsem tartoznak a legnpszerbb fajtk kz. A sors fintora, hogy a kt legnpszerbb vltozat, a farkas s a trpe spicc nem nmet spiccknt, hanem keeshondknt illetve pomerniaiknt vlt vilgszerte ismertt. Ennek eredmnyeknt mg az eurpai killtsok vilgban jrtasabb kutys is hajlamos klnll (holland) fajtaknt kezelni a keeshondot, holott az csak a farkas spicc (Wolfspitz) nmet nyelvterleten kvli elnevezse; ugyanez vonatkozik a trpe spiccre s a pomerniaira. Mindannyian csupn a 97-es FCI standard szmmal rendelkez nmet spicc vltozatai.
A nmet spiccek a kkorszaki tzegkutya (Canis familiaris palustris Rthimeyer) leszrmazottjai, ezltal Kzp-Eurpa legrgibb kutyafajtjt kpviselik. A nmet fajtaklub (Verein fr Deutsche Spitze e.V) 1899-ben, az osztrk (Klub fr Spitze und Polarhunde) 1953-ban alakult.
A nmet spicc legnagyobb mretvltozata a farkas spicc (Wolfspitz), ms nven keeshond. Marmagassga 49 (+ 6) cm. A tbbi vltozattal ellenttben, egyetlen sznben tenysztik, nevt is farkasszrke (hivatalosan szrkefelhs) bundjrl kapta. De akkor Kzp-Eurpn kvl mirt ismeri szinte mindenki csak keeshondknt? A vlasszal politikai esemnyek szolglnak… A francia forradalom hatsra futtzknt terjedt a szocilis elgedetlensg szerte Eurpban. A XVII. szzad vgn Hollandia is kt politikai tborra szakadt: Orange hercegnek hvei s a patritk lltak szemben egymssal. Az alsbb s kzps rtegek vezetje egy dordrechti ember, Kees de Gyselaer volt. Mint minden vidki, is nagy kutyabart volt, akkoriban egy kismret ngylb ksrte, akit szintn Keesnek hvtak. Ez a kutya lett a fajta nvadja, s egyben a patritk szimbluma.
Korbban rkutyaknt, elssorban a Rajnn hajz brkkon, nagyobb csnakokon (rijnaken) hasznltk, melyek ritkn voltak 200 tonnnl nagyobbak, ezrt a brkakutyk mrete sem volt tl nagy. A keeshond politikai szimblumm vlsa miatt azonban a fajtnak lassan mr dolgoznia sem kellett, elg volt csupn a patritkat kpviselnie. Olyannyira szimblum lett belle, hogy az ellenzkhez tartozk szmra elkpzelhetetlen lett volna ilyen kutyt tartani. Ebbl a korszakbl szrmaznak a rotterdami Boymans-van-Beiningen mzeumban megcsodlhat gravrozott ivpoharak, melyek mintja egy keeshondot brzol, amint ppen egy narancsft hasznl a legkevsb tiszteletremlt mdon. Termszetesen a narancsfa is szimblumknt szolglt, Orange hercegnek nevbl kiindulva…
De a kinolgia vizeire visszaevezve, Kees de Gyselaer kutyja egy spicc-szer kutya lehetett, ezt igazoljk azok a ksbbi brzolsok is, melyek Dordrecht ksbbi polgrmestert, Cornelius de Wittet brzoljk fehr keeshondjval. Ez az elnevezs annyira elterjedt, hogy az Egyeslt llamokban pldul nem ismernek olyan fajtt, hogy nmet spicc, csupn keeshondot s pomerniait, mikzben vadul csodlkoznak a keeshond almokban rendszeresen felbukkan, nem szrke szn egyedeken.
A nmet fajtaklub a standard 1997-es kiegsztsvel elrte, hogy a keeshond ne vlhasson nll fajtv, s a vilg tenyszti tovbbra is egytt dolgozhassanak. Maguk a nmet tenysztk is hasznlnak holland vagy szak-amerikai kutykat, hogy sajt vonalaikat tkletestsk. Az Egyeslt llamokban egybknt risi az llomny, jelenleg kb. 16 ezer regisztrlt keeshond l az USA-ban. Egybknt a harmincas vekben egy Amerikba kivndorl nmet, Charles Hinderer vitte az els wolfspitzeket az llamokba, ahol kutyi megnyer tulajdonsgainak ksznheten maga is hamar npszerv vlt s knnyen beilleszkedett.
A farkas spicc utn a nagy spicc kvetkezik a mretskln, 46 (+ 4) cm marmagassgval. A fehr nagy spicc tekintlyes mrete, de mgis elegns megjelense rvn a XIX. szzadban inkbb az elkel s nagypolgri krkben volt npszer, mint az egyszer npeknl.
Napjainkban idelis csaldi kutya, alkalmazkodkpessge kzmondsos. A fekete nagy spicc tlzsok nlkl az egyik legmegvesztegethetetlenebb s legberebb rkutya a spiccek csaldjn bell. A spiccekre jellemz bizalmatlansg az idegenekkel szemben nla klnsen fejlett. Sajnos olyan kevesen tenysztik ezt a mretvltozatot, hogy fennmaradsa klnsen veszlyeztetett. A fekete s a fehr mellett szrzete mg barna lehet.
A kzp spicc 34 (+ 4) cm marmagassgval a klasszikus spiccmret kpviselje. Ez az a magassg, ami a korbbi szzadokban a normlis spiccmret volt. A klasszikus spicc rkutyaknt kzmvesek mhelyre, paraszthzakra vigyzott, fuvarosok, egyszer emberek testreknt dolgozott.
Szmos korabeli festmny s grafika rktett meg az utkornak, st mg klasszikus kltk mveiben is szerepelnek spiccek, sajnos nem mindig pozitv felhanggal. Ez is kzrejtszott abban, hogy erre a mretvltozatra a fajtatiszta tenyszts hvei s az egyesletek alapti ferde szemmel nztek s hivatalosan sokig nem is tenysztettk. Csak 1969-ben nyerte el helyt a hivatalos fajtalersban.
A kis spicc marmagassga 26 (+ 3) cm. A kzp spicchez hasonlan, fekete, barna, fehr, narancs, szrkefelhs s egyb sznekben tenysztik. A standard szerint „ms szneknek” nevezett meghatrozsba tartozik minden olyan rnyalat s mintzat, mint a krm, krm-sable, narancs-sable, fekete-cser s a foltos. Utbbi esetben a fekete, barna, szrke vagy narancs foltoknak az egsz testen egyenletesen kell eloszlaniuk a fehr alapsznen.
A trpe spicc a legkisebb mretvltozat a maga 20 (+ 2) centimteres marmagassgval. Nmet nyelvterleten kvl pomerniaiknt ismert. Nevnek magyarzata, hogy sei kb. ktszz vvel ezeltt Pomernibl kerltek Angliba kis spiccknt, ahol genercirl genercira egyre kisebb s kisebb pldnyokat tenysztettek, s egyidejleg az egsz vilgba exportltk ket.
Az Angol Kennel Club 1870-ben ismerte el hivatalos fajtaknt, pomerniai nven. A fajta npszersgt nagymrtkben nvelte, amikor a kzismerten kutyakedvel Viktria kirlyn 1888-ban, Firenzben beleszeretett egy Marco nev pldnyba, akit haza is vitt magval Angliba. lltlag a kirlyn a kisebb mret hve volt. 1901-ben, hallnak napjn szobjba krette kedvenc pomerniai spicct. Turi az gyban, oldalhoz bjva fekdt, mikor Viktria eltvozott az ls sorbl.
Nmetorszgba csupn 1970 krl „trtek haza” az els pomerniaiak, s trpe spiccknt soroltk be ket a spiccek csaldjba. Fekete, barna, fehr, narancs, szrkefelhs s ms sznekben tenysztik, de legnpszerbb a narancsszn. rdekes, hogy az angol s az amerikai standard nem magassg-, hanem slyhatrt ad meg (3–7 font), de az ottani killtsokon is, akrcsak Eurpban, legfeljebb 22 cm magas pldnyokat ltni.
|